ООО Геотоп Дніпро

Топографія – одна з провідних галузей геодезії. Топографія займається вимірами поверхні Землі (ділянки), побудовою топографічних карт і планів, а також отримані дані шляхом топозйомки можна використовувати при будівництві та проектуванні будівель, винесенні меж, складанні схем і планів земельних ділянок і т. д.

Як було згадано вище топографія знаходить своє застосування в побудові топографічних карт і/або планів, вони відрізняються масштабом і відповідно детальністю відображення предметів, які знаходяться на даній ділянці, тобто топографічний план масштабу декілька більше ніж карта. Таким чином план масштабу 1:5 000 буде мати більший масштаб ніж карта масштабу 1: 500 000, і так само план буде мати більш докладний і точний опис ділянки і буде практичніший при роботі з дрібними об'єктами на плані (наприклад, при проектуванні будівель або при кадастровій зйомці).

Топозйомки місцевості – ключовий процес побудови топографічних карт. Зйомка здійснюється за допомогою різного обладнання, наприклад, таких як теодоліт, тахеометр, нівелір та рейки. Теодоліт – геодезичний прилад для вимірювання горизонтальних і вертикальних кутів, також його використовують для вимірювання відстаней і магнітного азимута за допомогою буссоли. Відлік ведеться на підставі обертання лімба. Головні вимоги до встановлення теодоліта:

  1. Встановлювати обладнання можна тільки на тверду поверхню, на справний і міцний штатив.
  2. Установка устаткування здійснюється на чітко обрану точку на місцевості. Для більшої точності на ділянці позначають точки ( крейдою, фарбою або іншим способом) далі над точкою встановлюють теодоліт з схилом над точкою. З цього місця положення повинно бути добре видно сусідні дві точки, а також добре видно об'єкти зйомки, іншими словами, візування на предмет має не викликати труднощів.
  3. Приготувати теодоліт до роботи, а саме налаштувати всі осі, перевірити місце нуля і т. д.
  4. Після роботи необхідно переконатися в цілісності й схоронності приладу і прибрати його в спеціальний кофр. Також необхідно стежити за збереженням загальних приладів і підтримувати їх у робочому стані, а несправні необхідно своєчасно ремонтувати.

Існують механічний та електронні теодоліти. У кожного є ряд переваг і недоліків. Наприклад, електронний показує більш точні показники ніж механічний, а механічний в сою чергу не вимагає джерела живлення в польових умовах.

Іншим корисними пристосуванням є нівелір. Вимоги до установки схожі до вимог щодо встановлення теодоліта. Нівелір використовують для визначення різниці висот між двома точками на поверхні. Як і теодоліт, нівелір має цілий варіативний ряд моделей, які відрізняються між собою. Ще одним не менш корисним пристроєм для топографічної зйомки є тахеометр. Його використовують для вимірювання відстаней, вертикальних і горизонтальних кутів, а також він дозволяє визначити координати точок і їх висоти на місцевості.

Отримані шляхом топозйомки дані можна використовувати в різних цілях, наприклад, при побудові карт, планів, при будівництві та проектуванні будівель і т. д. Дані роботи виконуються спеціальними компаніями, в Україні однією з таких компаній є ТОВ «Гільдія Інжиніринг». Компанія надає широкий спектр послуг, наприклад: геологія і аналіз грунта, топографічна зйомка, підрахунок обсягів земляних робіт, розбивка осей будівлі, нівелювання та інше. З повним переліком послуг і ціновою політикою можете ознайомитися на сайті або у наших фахівців.

Напишіть відгук або поставте запитання

Ваші питання, зауваження і побажання Ви можете залишити тут. Ми обов'язково відповімо на всі Ваші звернення

Інші відгуки та запитання: